X
   
 
  • داستان کارآفرینی سام والش

   کاراموزی که صنعت معدن را متحول کرد

   سام ولش، (Sam Walsh) (زاده ۲۷ دسامبر ۱۹۴۹) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی استرالیایی است، که در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت ریو تینتو فعالیت می‌نماید. در سال 2010 ، والش به عنوان افسر بخش عمومی نظم استرالیا منصوب شد.
   وی از سال ۱۹۹۱ به ریو تینتو پیوست و از سال ۲۰۱۳ سکان رهبری این شرکت را در دست گرفت. ریو تینتو هم‌اکنون دومین شرکت استخراج معادن جهان بشمار می‌آید.

   سام والش در سال 1949 متولد شد و در حومه ساحلی ملبورن برایتون بزرگ شد.

   والش در مدرسه گرامر برایتون و کالج تیلور در ملبورن تحصیل کرد. وی با لیسانس بازرگانی از دانشگاه ملبورن فارغ التحصیل شد. او یک دوره فلوشیپ را در دانشگاه کترینگ در میشیگان به پایان رساند.

   والش پس از فارغ التحصیلی در تجارت از دانشگاه ملبورن ، کار خود را به عنوان یک کارآموز در جنرال موتورز آغاز کرد. طی 20 سال آینده در صنعت خودرو ، وی به سمت جنرال موتورز و نیسان استرالیا منصوب شد و سمت های ارشد را عهده دار شد.

   ورود به ریوتینتو

   والش پیش از مدیرعاملی ریو تینتو ، به عنوان رئیس ریو تینتو در گروه سنگ آهن و آلومینیوم ریو تینتو استرالیا فعالیت می کرد.

   مسئولیت های وی عملیات و پروژه های استرالیا ، برزیل ، کانادا ، گینه و هند و همچنین نمک دامپیر و ریو تینتو مارین را پوشش می داد.

   در همین حال ، در سال 2005 والش به عنوان مدیر اتاق بازرگانی و صنایع غرب استرالیا منصوب شد و وی در سال 2008 به عنوان مدیر هفت رسانه غربی منصوب شد. 6 سال بعد به عنوان مدیر ریو تینتو منصوب شد.

   ناجی ریوتینتو

   در سال 2013 ، والش به عنوان مدیر عامل گروه ریو تینتو ، لندن منصوب شد. والش در اولین سال ریاست خود ، شرکت را از ضرر 3 میلیارد دلار به سود 7/3 میلیارد دلار رساند.

   در سال 2014 ، والش در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه استرالیای غربی درجه افتخاری دکتر بازرگانی را دریافت کرد.

   واگذاری به نیرویی جوان

   در مارس 2016 والش اعلام کرد که در 1 ژوئیه 2016 بازنشسته می شود و ژان سباستین ژاک را به عنوان رئیس مس و زغال سنگ ریو تینتو منصوب می کند.