X
   
 
  • مصرف آلاینده، بازیابی فزاینده

   • افزایش بازیابی سیستم های لیچینگ و بیولیچینگ
   • افزایش سود حاصل از استحصال مس
   • کاهش مشکلات تغییر اقلیم در سطح معدن
   • پیوستن به طرح های جهانی CCU و CCS
   • مدل سازی ساختار هیپ لیچینگ
   • تخمین ذخیره سازه هیپ لیچینگ و کاهش مشکلات زیست محیطی در سطح بین المللی
  • معرفی استارتاپ و فرایند کاری تیم
    تیم نوین هیپ گستر به دنبال افزایش سودآوری برای صاحبان صنایع معدنی در کنار حل مشکلات زیست محیطی است. با توجه به میزان بازیابی پایین سازه های هیپ لیچینگ در ایران و حتی دنیا، ابداع روش های نوین برای افزایش بازیابی سازه های هیپ لیچینگ حائز اهمیت است. باید در نظر داشت میزان بازیابی سازه های فروشویی در ایران در حدود 50 درصد است و همچنین در برخی معادن کمتر از این مقدار گزارش شده است. با استفاده از روش های نوین در سازه های لیچینگ امکان افزایش بازیابی ( از 5 تا 30 درصد ) وجود دارد. سود حاصل از به کارگیری این روش بسته به عیار و ذخیره موجود در هیپ می¬تواند حتی تا بیش از 60 میلیون دلار باشد.
   • ایجاد بازیابی فزاینده در سازه هیپ، کاهش مشکلات زیست محیطی در سطح ملی، همچنین سودآوری اقتصادی تا چندین میلیون دلار، تعیین ...
    سودآوری مضاعف در سطح کلان، کاهش مشکلات تغییر اقلیم که سبب کاهش عمر تجهیزات در صنایع است
    کمک به توسعه پایدار معادن، امکان مانیتورینگ و پایش برای مدیریت سازه هیپ، افزایش بازیابی، کاهش مشکلات زیست محیطی
    استفاده از روش های مدرن برای افزایش بازیابی سازه هیپ لیچینگ، ذخیره-سازی، ترسیب و مصرف آلاینده های گازی در سازه هیپ لیچینگ
  • معرفی تیم و ایده
   • فوژان شفاهی
    فوژان شفایی هستم متولد 29 تیر ماه 1368 و عضو تیم نوین هیپ گستر. دانشجو دکتری مهندسی معدن در دانشکده فنی دانشگاه تهران. من از سال 1393 روی موضوعات مرتبط با آب و محیط زیست در صنایع معدنی مشغول به کار هستم. موضوع رساله دکتری من مدلسازی انتقال جرم و جریان سیال تحت اثر فرآبند الکتروسینتیک در تیلینگز های معدنی هست. هدف اصلی من بررسی توانایی الکتروسینتیک در پاکسازی و همچنین باز استحصال آب و مواد ازرشمند داخل تیلینگز های معدنی هست. ما روی سازه سد باطله معدن مس میدوک در حال کار هستیم و حتی یک پروفیل ژئوفیزیک با هدف بررسی ساختار باطله ها برداشت کردیم و در حال تلاش برای انجام عملیات حفاری هستیم تا بتونیم ساختار داخلی باطله ها رو بررسی کنیم. همچنین هدفمون این هست که در مرحله بعد پتانسیل این باطله ها رو برای باز فرآوری و باز استحصال مورد بررسی قرار بدیم.
   • امین کیانی
    امین کیانی هستم متولد اسفند 69و عضو تیم نوین هیپ گستر. کارشناس ارشد رشته مهندسی اکتشاف معدن از دانشگاه امیرکبیر. حوزه تخصصی من مدلسازی جریان سیال در محیط های شکسته و متخلل است و 5 سال است که در زمینه هیدروژئولوژی و مشکلات زیست محیطی معادن به همراه اعضای آزمایشگاه هیدروژئولوژی و محیط زیست معدنی دانشگاه تهران در حال فعالیت هستم. رفتار سیالات در هیپ‌های لیچینگ پیرو پارامترهای مهمی است که اطلاع داشتن از آنها نیاز اساسی در طراحی و همینطور اصلاح هیپ های لیچینگ به شمار می رود. با بهینه سای پارامترهای هیدرولوژیک هیپ‌ها مسیرهای ترجیحی از بین می روند و همینطور از تجمع سیالات در نقاط مختلف جلوگیری به عمل می آید. این موضوع از طرفی باعث پایداری بیشتر هیپ می‌شود و از طرف دیگر باعث افزایش بازیابی در آن‌ها می‌شود.
   • آیدا میرحیدری
    آیدا میرحیدری هستم متولد اردیبهشت 1370 و سرپرست تیم نوین هیپ گستر. فارغ التحصیل اکتشاف معدن از دانشگاه امیرکبیر و کارشناسی ارشد محیط زیست معدنی از دانشگاه تهران. رفع مشکلات زیست محیطی معادن برای مدیران معدنی بیشتر شامل هزینه هست تا سود. پیدا کردن راهکار زیست محیطی که برای معادن همراه با سود اقتصادی باشه یکی از مهم ترین دغدغه های من در سال 95 بود. به خاطر مشکلات زیست محیطی و تغییر اقلیم در سطح معادن و تاثیرش برروی تمام جهان سعی کردم تا راهکاری برای کاهش اثرات تغییر اقلیم در معادن پیدا کنم.
   • شیرین رسولی
    شیرین رسولی هستم متولد مرداد ماه 1375، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی معدن گرایش محیط زیست در دانشگاه تهران. از سال 97 در حال مطالعه بر روی رفتار انواع باکتری‌ها بر روی فرآیند بیولیچینگ مس از کانسنگ های کم عیار سولفیدی می باشم. شستشوی مس از کانسنگ های سولفیدی مانند کالکوپیریت بدون حضور باکتری ها امری زمان بر است. این درحالی است که با حضور انواع باکتری‌های گوگرد دوست، آهن دوست و ترکیبی از آنها در دماهای مختلف قابلیت شستشوی مس از کانسنگ های سولفیدی در زمانی کوتاه ایجاد می شود. این تکنولوژی کمتر از 30 سال است که به دست آمده است. در ایران نیز با توجه به میزان کانسنگ های کم عیار سولفیدی که در حال حاضر بدون استفاده هستند، با این روش قابل استحصال خواهند شد.
   • محمد قاسمی
    محمد قاسمی هستم متولد فروردین ۷۳ در ساری. کارشناس ارشد رشته مهندسی معدن و محیط زیست از دانشگاه تهران حوزه تخصصی بنده در زمینه بیولیچینگ کانی های سولفیدی می باشد و در زمینه اکتشافات ژئوفیزیکی نیز فعالیت دارم. از سال ۹۷ در حال بررسی و اجرای ایده تزریق گاز های آلاینده کارخانه ها در سیستم های هیپ لیچینگ بودم و به با توجه به نتایجی که بدست آوردیم به این نتیجه رسیدیم که تزریق آلاینده ها تاثیرات مثبتی هم برروی فعالیت بیولوژیکی و هم بر روی خواص فیزیکوشیمیایی سیستم های هیپ لیچینگ دارد.
   • دکتر سروش مقصودی
    سروش مقصودی هستم متولد شهریور ماه 1365 و عضو تیم نوین هیپ گستر. فارغ التحصیل دکتری مهندسی معدن از دانشکده فنی دانشگاه تهران. من از سال 1392 روی هیپ های لیچینگ کار کردم. موضوع رساله دکتری من بهینه سازی عملیاتی سازه های هیپ لیچینگ بوده و بررسی جریان سیال در این سازه ها. من توی رساله ام روی سازه هیپ لیچینگ معدن میدوک مطالعه کردم. ما روی این سازه پروفیل های متعدد ژئوفیزیک برداشت کردیم. گمانه های حفاری زدیم. وضعیت جریان سیال رو شناسایی کردیم. نقاط تجمع سیال (Pooling) رو مشخص کردیم و یک مدل عددی برای جریان سیال ارائه دادیم.
  • از کـجا به کـجا
   معرفی استارتاپ به کارفرما و شریک تجاری (مدیر اکتشاف ایمیدرو)
   عقد قرارداد و انتخاب یک محدوده ( با توجه به ارزش اقتصادی مس و تعدد سازه های هیپ لیچینگ در کشور همکاری با هر یک از مجموعه های معدنی مس سرچشمه و مس میدوک مورد توجه است همچنین سایر معادن کوچک مس نیز پتانسیل پیاده سازی این پلتفرم را دارند )
   تهیه دیتابیس جامع هیپ و هندسه هیپ و نقشه های زیرسطحی از سازه های هیپ لیچینگ
   اجرای روش شناسایی و تهیه داده های مورد نظر به منظور ایجاد مدل عددی
   اجرای سیستم افزایش بازیابی در محدوده پایلوت
   تکمیل مدل عددی و تعیین ذخیره سازه هیپ
   ارائه مدل عددی به کارفرما
   تصمیم گیری برای اجرای سیستم افزایش بازیابی در تمام سازه هیپ (باتوجه به میزان ذخیره باقی مانده)
   اجرای سیستم افزایش بازیابی
   پایش و مانیتورینگ و نظارت
   ادامه کار استارتاپ برای دیگر سازه های هیپ لیچینگ
  • خدمات ارائـه شـده
   180
   مشاوره
   164
   آموزش
   68
   سفر
   85
   خدمات آزمایشگاهی
   85
   تسهیل گری
  • رویـای مـا

   تیم نوین هیپ گستر با ابداع روش­های نوآورانه برای افزایش بازیابی در سیستم­های معدنی در کنار مدیریت صحیح زیست محیطی امید دارد بتواند گام موثری در جهش تولید و افزایش سودآوری بخش صنعت معدن کشور بردارد. همچنین با کاهش آلاینده­های گازی سبب صیانت از محیط زیست شود.