X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  • با هدف توانمندسازی اکوسیستم نوآوری بخش معدن تدوین شد

   تقویم آموزشی ایمینو برای کارآفرینان در 1400

   نقشه راه آموزش جامع کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارها با هدف توانمندسازی تیم‌های کارآفرین از سوی مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمینو) تدوین شد.
   تقویم آموزشی ایمینو برای کارآفرینان در 1400

   مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمینو) با هدف عارضه‌یابی آموزش و ناکارآمدی آموزش‌های موجود بسته آموزشی برای نیمسال دوم 1400 تدوین کرده تا با معرفی یک چهارچوب جامع برای آموزش کارآفرینی و راه‌‌اندازی کسب و کار به رشد و توسعه کسب و کارهای ارزش‌آفرین در کشور کمک کند.

   این نقشه راه جامع آموزشی که توسط دکتر هادی افشاری مشاور کسب و کار مرکز نوآوری ایمینو تدوین شده، مبتنی بر مسیر کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار، مهارت‌های موردنیاز برای کارآفرینی، معرفی حوزه‌های مختلف صنعت معدن و فرصت‌های محیطی، برنامه‌ریزی محتوا و طرح محتوایی و معماری اجرای پروژه جامع آموزشی است که در راستای رفع مشکلات ناشی از عدم آموزش مهارت‌های موردنیاز کارآفرینان، فراگیر نبودن آموزش‌های موجود، آموزش‌های کم‌عمق و نمایشی به ویژه در فضای مجازی، عدم معرفی مشاغل و صنایع و فرصت‌های محیطی و معدود بودن موسسات آموزش اصولی و کاربردی ارائه خواهد شد.

   با توجه به اینکه موفقیت یک کسب و کار نوپا در سه محور کلیدی «مسیر»، «مهارت» و «بستر» محقق خواهد شد، این نقشه راه آموزشی جامع با توجه به مسیر اصولی و حرفه‌ای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار، مهارت‌های شخصی، گروهی و تخصصی موردنیاز کارآفرین و فرصت‌های محیطی و تناسب و یکپارچگی با محیط ضمن آشنایی با مشاغل و صنایع آماده شده است تا کارآفرینان با گذراندن این دوره‌های آموشی با موفقیت روبه‌رو شوند.

   این آموزش‌ها در مرحله «مسیر» که به دوره‌های پیش از راه‌اندازی کسب و کار گفته می‌شود به اصول مبانی پایه، ایده یا فرصت کسب و کار، تشریح ایده و طراحی اولیه کسب و کار و برنامه‌ریزی کسب و کار پرداخته می‌شود. از سویی آموزش‌ها مختص راه‌اندازی کسب و کار خواهد بود و نحوه درست تشکیل تیم بنیانگذاران و انتخاب شریک، ثبت شرکت و امور حقوقی موردنیاز برای کارآفرینان، آشنایی با اکوسیستم کارآفرینی (در جهان و ایران) و تامین مالی و روش‌های آن تدریس می‌شود. محور دیگر که حوزه «مهارت» معرفی شده است، مهارت‌های میان‌فردی و مهارت‌های موردنیاز برای مسیر کارآفرینی آموزش داده می‌شود تا کارآفرینان با مهارت‌های موردنیاز کسب و کار خود آشنا شوند. در این مرحله از آموزش کارآفرین به این پرسش‌ پاسخ می‌دهد که چرا می‌خواهد کارآفرین شود و با مدل‌های ذهنی، ویژگی‌های شخصیتی، ویژگی‌های رفتاری، سبک زندگی و مدیریت در ابهام آشنا می‌شود.

   مرکز نوآوری ایمینو به عنوان تسهیلگر ایده‌های نوین در معادن کشور درصدد است تا با توجه به اهمیت معرفی صنایع و مشاغل گوناگون مسیر کارآفرینی و بستر مهارت‌های موردنیاز کارآفرینان را هموار کند. با این رویکرد تلاش می‌کند در مرحله سوم این نقشه جامع آموزشی که «بستر» نام دارد، کارآفرینان را با حوزه‌های مختلف صنعت معدن آشنا کند تا آنها با فرصت‌های کارآفرینی در تناسب با موقعیت و توانمندی‌های خود کسب و کار خود را توسعه دهند. این برنامه‌ریزی محتوا‌های آموزشی با هدف شناسایی منابع و برنامه‌های موجود جهت افزایش کارایی در قالب کلاس، تمرین، مطالعه موردی، مطالعه مشترک کتاب و بازی پیاده‌سازی خواهد شد.

   نام دروس ارائه شده این دوره‌های آموزشی مبانی کارآفرینی، مطالعات امکان‌سنجی، طرح تجاری، بازاریابی و تفکر بازار محور، ایجاد ردپای دیجیتال و تولید محتوا، طراحی ارزش پیشنهادی مبتنی بر تفکر طراحی، بازاریابی سازمانی و مهارت‌های فروش، حقوق تجارت برای کارآفرینان، مهارت‌های کار تیمی و نقش‌های افراد در تیم، مهارت‌های ارائه و ابزارهای ارائه به سرمایه‌گذاران، مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی فردی، آشنایی اولیه با صنعت معدن و کامودیتی‌ها، بودجه‌بندی سرمایه‌ای و مدل‌سازی مالی، آشنایی با اکوسیستم کارآفرینی، آشنایی با ابزارهای تامین مالی و ارزش گذاری، اندازه‌گیری کسب و کار و شاخص‌ها، گام‌های عملیاتی راه‌اندازی کسب و کار،حسابداری برای کارآفرینان، مدیریت پروژه، استراتژی‌های ورود به بازار برای کارآفرینان، شخصیت شناسی و مهارت‌های ارتباطی، آشنایی با ویژگی‌های کارآفرینان و سبک زندگی کارآفرینانه، مدیریت ابهام، مهارت‌های خلاقیت، نوآوری و انواع آن است. مجموع زمان تعیین شده برای ارائه این دوره 165 ساعت است.

   سیاست کلی برنامه توانمندسازی نقشه راه آموزش جامع کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارها، تمرکز بر آموزش عملی، تمرکز بر آموزش شخصی‌سازی شده، استفاده از رویکردهای یادگیری مشترک، تقویت مهارت‌های یادگیری، یادگیری در عمل، پرهیز از آموزش یکطرفه، ایجاد فضا و بستر رشد و یادگیری است که اکوسیستم کارآفرینی می‌تواند با نیازسنجی، ارزیابی و اولویت‌بندی از فاز نخست این برنامه‌ جامع آموزشی در 6 ماهه دوم سال 1400 بهره‌مند شود.

   «ایمینو» به عنوان حلقه اتصال دانش و فناوری‌های نوین به چرخه معدن و صنایع معدنی کشور و با هدف تسهیلگری ایده‌های نوین در معادن کشور از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در شهریور ماه سال 1399 تاسیس شد که طی یکسال فعالیت این مرکز 11 استارتاپ پذیرش، هدایت و رهبری شدند. مرکز نوآوری ایمینو درصدد بوده طی زمان حیاتش خدمات مشاوره‌ای و آموزشی به اعضای زیست بوم کسب و کارهای نوپا در بخش معدن و صنایع معدنی ارائه کند.

   برای مشاهده کامل تقویم آموزشی ایمینو برای کارآفرینان در 1400 اینجا کلیک کنید.

   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.