X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
   منبع خبر : خبرگزاری دانشجو
  • تدوین ۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو آغاز شد

   دومین جلسه کمیته برنامه‌ریزی تدوین استاندارد‌های فناوری نانو در سال ۱۴۰۰ برگزار شد و در نهایت عناوین پیشنهادی برای ۶ استاندارد تصویب شد.
    تدوین ۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو آغاز شد

   به گزارش ایمینو، دومین جلسه کمیته برنامه‌ریزی تدوین استاندارد‌های فناوری نانو در سال ۱۴۰۰ به منظور تصمیم گیری در خصوص تدوین استاندارد‌های ملی جدید با توجه به پیشنهادات ارائه شده به سازمان ملی استاندارد برگزار شد. در این جلسه کلیه استاندارد‌های پیشنهادی مطرح شد و توسط اعضای کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت عناوین پیشنهادی برای ۶ استاندارد تصویب شد.

   در این جلسه که به صورت مجازی توسط سازمان ملی استاندارد تشکیل شد، مدیر کل دفتر تدوین و جمعی از کارشناسان و نماینده ریاست سازمان ملی استاندارد، نمایندگان ستاد توسعه فناوری نانو و نمایندگانی از صنعت حضور داشتند.

   عناوین استاندارد‌های مصوب کمیته برنامه‌ریزی به شرح زیر است:

   ۱- فناوری نانو – آنالیز اندازه ذرات به روش پراکندگی پرتو ایکس با زاویه کوچک (SAXS) – روش آزمون (منبع: ISO ۱۷۸۶۷:۲۰۲۰)

   ۲- فناوری نانو – اندازه‌گیری اندازه ذرات و توزیع شکل به وسیله میکروسکوپ الکترونی روبشی (منبع:ISO ۱۹۷۴۹:۲۰۲۱)

   ۳ - نانومواد – تعیین کمی رهایش نانوشی از پودر‌های ناشی از تولید هواسل‌ها (تجدیدنظر استاندارد ملی شماره ۱۷۱۴۹ با استفاده از ISO ۱۲۰۲۵:۲۰۲۱)

   ۴- فناوری نانو – نانو پوشش‌های سخت – ارزیابی مقاومت در برابر خراشیدگی و کندگی – روش‌های آزمون

   ۵- فناوری نانو – ارزیابی عملکرد سطوح چربی گریز – روش آزمون و تعیین مشخصات

   ۶ - فناوری نانو – نانو پوشش‌های سخت – طبقه‌بندی و خواص – راهنما

   لازم به ذکر است که طبق رویه سازمان ملی استاندارد، قبل از شروع به تدوین هر استاندارد ملی، عنوان و دبیر آن توسط سازمان ملی استاندارد تأیید می‌شود. برای این منظور کمیته‌ای با عنوان «کمیته برنامه‌ریزی» در حوزه تخصصی مرتبط با آن استاندارد تشکیل می‌شود که اعضای آن از کارشناسان و مدیرانی از سازمان ملی استاندارد، نمایندگان کمیته فنی متناظر مرتبط، کارشناسان فنی و تخصصی مرتبط با موضوع استاندارد تشکیل شده است. تصویب عنوان هر استاندارد، بر اساس شاخص‌هایی از قیبل: ارتباط تخصص و سابقه دبیر با موضوع استاندارد، نیازمندی‌های جامعه علمی و صنعتی کشور، ظرفیت‌های فنی و اقتصادی کشور، وجود منابع علمی و پژوهشی معتبر برای استاندارد و … انجام می‌شود.

   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.