X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   منبع خبر : ایمینو
  • تکنولوژی SMR چیست؟

   صنایع اکتشاف و استخراج منابع وارد دوره جدیدی شده‌اند. صنعتی‌سازی سریع در برخی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان مانند چین رخ داده‌ و مصرف جهانی مواد به طور قابل توجهی افزایش یافته‌است. ذخایر در حال اتمام هستند و اکتشاف ذخایر جدید مرغوب به کندی صورت می‌گیرد.

   تکنولوژی SMR چیست؟

   به گزارش ایمینو، محدودیت‌های جغرافیایی، همراه با افزایش قیمت کالاها، شرکت‌های معدنی را بر آن داشت تا به سمت ذخایری در دور دست‌ها بروند که قبلا صرفه اقتصادی نداشتند. بسیاری از این مکان‌ها، بدلیل ازدیاد مسافت، دسترسی به برق ندارند و برای تولید برق باید ده‌ها میلیون لیتر سوخت مصرف کنند. این طرح‌ها را راکتورهای مدولار کوچک یا به اختصار SMR می‌گویند.

   زیرمجموعه‌ای از فناوری‌های SMR وجود دارد که جایگزین موتورهای دیزلی خواهند شد و بطور خاص برای تأمین برق و گرما در سایت‌های معدنی در حال تولید هستند. این"میکرو" نیروگاه‌های برقی اغلب به عنوان باتری هسته‌ای شناخته می‌شوند و فقط در هر واحد بین 3 تا 10 مگاوات انرژی تولید می‌کنند.

   تجاری‌سازی SMR

   در حالی که این طرح‌ها در مراحل مختلف توسعه قرار دارند، صنایع گرانی مانندGlobal First Power وUSNC ، با تسریع در پیشرفت‌های امنیتی و عملیاتی این طرح‌ها، درصدد تجاری‌سازی آنها هستند.

   نیروگاه‌های برق هسته‌ای گزینه‌ای عالی برای تأمین نیرو و گرما در یک عملیات معدنکاری از راه دور هستند.

   چرا نیروگاه‌های برق هسته‌ای؟

   1- تدارکات تأمین سوخت را ساده می‌کند. برای مثال با نیروگاه‌های برق هسته‌ای کوچک با ظرفیت 2.4 مترمکعب سوخت هسته‌ای پروژه‌ استخراجی که نیازمند 50 میلیون لیتر گازوئیل در سال است را تامین می کند. از دیگر مزایای زیست‌محیطی آن می‌توان به کاهش و حذف نشت گازهای گلخانه‌ای اشاره ‌کرد.

   2- ثبات و قابل پیش‌بینی بودن قیمت انرژی در دراز مدت را فراهم می‌سازد. قیمت برق مشمول نوسانات قیمت نفت خام نخواهد بود.

   3- نیروگاه‌های برق هسته‌ای یک دارایی قابل تولید و در دسترس است که می‌تواند گرمای لازم برای کارخانه‌های فرآوری و گرمایش مورد نیاز در معدن را نیز فراهم ‌کند.


   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.