X
   
 
  • حفاری کمتر؛ اکتشاف بیشتر

   • کاهش گمانه های اکتشافی تا ۷۰ درصد
   • کاهش هزینه های حفاری تا ۷۰ درصد
   • کاهش چشمگیر زمان مدلسازی و عملیات اکتشاف
   • کاهش آلودگیهای زیست مجیطی مربوطه
  • معرفی استارتاپ و فرایند کاری تیم
    استارتاپ شبیه سازی گمانه های اکتشافی به شبیه سازی هوشمند گمانه ها با استفاده از روشهای جدید هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می پردازد. با کمک این روشها می توان میزان حفاریهای اکتشافی را تا ۷۰ درصد کاهش داد. با توجه به اینکه نزدیک ۷۰ درصد هزینه های اکتشاف مربوط به حفاریهای اکتشافی است، این کاهش حفاری کمک شایانی به کاهش هزینه ها و از طرفی زمان اکتشاف و مدلسازی ذخیره معدنی می نماید.
    فرایند کاری تیم به صورت انتخاب اولیه یک ماده معدنی و پس از آن انتخاب محدوده پایلوت است. که در این راستا معدن سنگان و مجموعه آنومالیهای آن با هماهنگی مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران و مدیریت اکتشاف ایمیدرو انتخاب شد.
    پس از انجام شبیه سازی در مدل پایلوت، آنرا توسعه داده و به تدریج و به ترتیب به شبیه سازی گمانه ها در دیگر منابع معدنی بر اساس پیچیدگی آنها پرداخته می شود.
  • معرفی تیم و ایده
   • حسن رضا قاسمی تبار
    حسن رضا قاسمی تبار هستم، کارشناس ارشد مهندسی معدن-اکتشاف از دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین و علاقه مند به کاربرد های برنامه نویسی کامپیوتر در حوزه اکتشاف و پی جویی مواد معدنی آشنایی با دکتر علیمرادی و سابقه فعالیت در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر موجب علاقه مندی من به کار و پژوهش در زمینه کاربرد های هوش مصنوعی در اکتشاف معادن شد و در این مسیر آشنایی با مهندس حاج کریمیان و مهندس فتحی سبب شکل گیری ایده بهره گیری از شبکه های عصبی برای تخمین عیار مواد معدنی شد. این ایده با سرپرستی دکتر علیمرادی در مسیر تجاری سازی مورد توجه مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایمیدرو قرار گرفت و در حال حاضر با همکاری یکدیگر به دنبال تحقق تجاری سازی این ایده در راستای کاهش هزینه و زمان اکتشاف مواد معدنی و هوشمند سازی روند اکتشاف معادن هستیم.
   • حسین حاج‌کریمیان
    حسین حاج‌کریمیان هستم، کارشناس ارشد اکتشاف معدن و علاقه‌مند به رویکردهای نوین در عرصه این علم بنیادین آشنایی با جناب دکتر علیمرادی و همچنین آقایان مهندس فتحی و قاسمی‌تبار در خلال دوره ارشد سبب شد که ایده بهره‌گیری از شبکه‌های عصبی برای تخمین فاکتورهای مهم و اثرگذار در کانی‌زایی، به طرحی تجاری تبدیل شود که با حسن توجه مجموعه دانش‌محور ایمیدرو، به عنوان یک استارتاپ به شرکت ایمینو پیوست تمام تلاش تیم ما اینست که اهداف تعیین شده را در مدت زمانی منطقی و با دقتی ایده‌آل در ابعاد صنعتی محقق کنیم تا بتوانیم کمکی هرچند کوچک به صنعت بزرگ معدن کشور ارائه بنماییم
   • مهدی فتحی
    مهدی فتحی هستم، کارشناس ارشد مهندسی معدن-اکتشاف از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و علاقه مند به یادگیری روش های نوین در اکتشاف و پی جویی مواد معدنی. در دوره ی فوق لیسانس با دکتر علیمرادی آشنا شدم و به تبع آن با روش های هوش مصنوعی؛ من به همراه دکتر اندیشه علیمرادی و مهندس حسین حاج کریمیان و مهندس حسن رضا قاسمی تبار روی اکتشاف مواد معدنی با کمک روش های هوش مصنوعی کار می کنم. تمام تلاش گروه ما این است که با روش های محاسباتی پیشرفته، فرایند پرهزینه فعالیت معدنکاری را کاهش دهیم.
   • اندیشه علیمرادی
    اندیشه علیمرادی هستم عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی و دارای مدرک دکترای اکتشاف معدن. تخصص اصلیم استفاده از روشهای هوش مصنوعی در مدلسازی داده های اکتشافیست. ٤١ سال سن دارم و بنیانگذار استارتاپ شبیه سازی گمانه های اکتشافی. این استارتاپ با هدف کاهش هزینه های اکتشافی با کمک شبیه سازی گمانه ها با روشهای یادگیری ماشین و با حمایت مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران شکل گرفته است
  • از کـجا به کـجا
   معرفی استارتاپ به کارفرما و شریک تجاری (مدیر اکتشاف ایمیدرو)
   انتخاب یک ماده معدنی (در فاز نخست آهن به دلیل گسترش بالای آن در کشورانتخاب شد)
   انتخاب محدوده پایلوت (با توجه به کامل بودن داده های اکتشافی در محدوده معادن سنگان، این معادن انتخاب شدند)
   شبیه سازی و مدلسازی در معادن سنگان
   تکمیل شبیه سازی و مدلسازی برای دیگر تیپهای آهن ایران (شامل ایران مرکزی، گل گهر و چادرملو)
   تهیه مدل جامع آهن
   اخذ پروژه های آهن
   ادامه کار استارتاپ برای دیگر مواد معدنی
  • خدمات ارائـه شـده
   180
   مشاوره
   164
   آموزش
   68
   سفر
   85
   خدمات آزمایشگاهی
   85
   تسهیل گری
  • رویـای مـا

   امید است روزی بتوانیم با در دست داشتن نرم افزار جامع شبیه‌سازی گمانه‌های اکتشافی برای تمام مواد معدنی، کمک به تسهیل اکتشاف در کشور عزیزمان و همچنین صدور دانش فنی آن به دیگر کشورها بنماییم.